اینترنت اشیا, تجهیزات خانه هوشمند, خانه هوشمند

پارکینگ هوشمند چیست؟

پارکینگ هوشمند

یکی از جدید و جالب ترین تکنولوژی های عصر حاضر را می توان پدیده ای به نام پارکینگ هوشمند دانست؛ که به علت مزایای بسیار خود در مدت زمان کوتاهی توانسته است در بسیاری از شهر ها و کشور ها مورد استفاده قرار بگیرد.

پارکینگ هوشمند متناسب با نیاز ساکنین و متراژ مراکز اداری و تجاری و به ویژه در انواع خانه های هوشمند طراحی می شود و بنابر این انواع مختلفی را برای پارکینگ های هوشمند متصوریم؛ در این مقاله از اسمارسو قصد داریم تا شما را پارکینگ هوشمند، انواع و مزایای آن آشنا سازیم.

انواع پارکینگ هوشمند شهری

انواع پارکینگ های هوشمند اساساً بر اساس عناصری شبیه به نوع قرارگیری خودرو، قابلیت، دسترسی، دسته بندی می شوند و انتخاب آنها هر روز در حال افزایش است؛ موارد معرفی شده جزو پرکاربردترین انواع پارکینگ های هوشمند هستند.

پارکینگ مکانیزه برجی

پارکینگ هوشمند برجی

اگرچه اجرای چنین پارکینگی پر هزینه است، اما با توجه به تنوع خودروها، موثرترین نوع پارکینگ مکانیزه است؛ در وسط این پارکینگ هوشمند آسانسوری است که خودروها توسط آن جابه‌جا می‌شوند.

پارکینگ پازلی مکانیزه

پارکینگ هوشمند پازلی

این پارکینگ امنیت بالایی داشته و اپراتور نمی خواهد؛ همچنین، مزایای آن شامل قیمت پایین و انعطاف پذیری بیش از حد است. این نوع پارکینگ معمولاً در تأسیسات مسکونی یا صنعتی استفاده می شود.

پارکینگ روتاری

پارکینگ هوشمند روتاری یا چرخ و فلکی

مساحت مورد نیاز برای اجرای این پارکینگ به اندازه 2 خودرو است، اما ممکن است در بسیاری موارد می تواند بیش از 12 خودرو را در خود جای دهد؛ این نوع پارکینگ خودرو قیمت مناسبی دارد و در مکان های عمومی و شلوغ مورد استفاده قرار می گیرد.

مزایای هوشمندسازی پارکینگ

یک پارکینگ هوشمند خودرو، صرف نظر از مکانی که در آن اجرا می شود، مزایای زیادی را برای ساکنان ایجاد می کند، مانند موارد زیر :

 • افزایش ایمنی پارکینگ با ثبت موارد ورود و خروج هر خودرو، پلاک و…
 • از حسگرها برای اطلاع رسانی درایورها برای پارک ساده استفاده کنید
 • مدیریت بازدیدکنندگان کلان شهرها و پتانسیل برای پارک خودروهای اضافی
 • محاسبه خودکار قیمت پارکینگ خودرو در پارکینگ های عمومی توسط  NFC و RFID
 • باز و بسته كردن درب پاركينگ های شخصي به صورت مكانيكی با شناسايی پلاک توسط دستگاه پلاک خوان ديجيكم
 • ایجاد آرامش برای ساکنان، در عین حال صرفه جویی در زمان

نحوه عملکرد سیستم پارکینگ هوشمند

پارکینگ هوشمند

این سیستم در بستر اینترنت اشیا کار می کند که دارای چند لایه سخت افزاری و نرم افزاری می باشد و برای ارتباط بین لایه ها از پروتکل های IOT (اینترنت اشیا) استفاده می شود.

در سیستم های هوشمند، حسگرها و قفل‌های هوشمند یک عملکرد حیاتی ایفا می‌کنند و یکی از بسیاری از سخت‌افزارهایی هستند که ممکن است در محدوده پارکینگ خودرو قرار داده شوند. این سنسور داده ها را از منطقه پارکینگ به سیستم مرکزی که پلت فرم مدیریت پارکینگ است می فرستد. این سیستم مرکزی با پردازش اطلاعات جمع آوری شده در صورت کارایی نامناسب هشداری را برای مصرف کننده ارسال می کند و در درجه اول بر اساس اطلاعات به دست آمده به درخواست مصرف کننده پاسخ می دهد.

در این سیستم، با استفاده از رابط کاربری مبتنی بر وب یا ابزار سلولی، زودتر از ورود خودرو به منطقه پارک خودرو پیچیده، مناطق خالی در محدوده پارکینگ خودرو می تواند آگاه باشد و مکان مناسبی برای پارک خودرو در نظر گرفته شود. خودرو به صورت مکانیکی در محدوده پارکینگ باز می شود.

بخش‎‌های مختلف پارکینگ هوشمند

به صورت کلی پارکینگ هوشمند، از 2 بخش زیر تشکیل شده است :

1- PGS

مخفف Parking Guidance System، که به معنی پیدا کردن مکان های خالی پارکینگ برای پارک اتومبیل ها است.

2- PMS

مخفف عبارت Parking Management System و به معنای سیستم خودکار مدیریت رفت و آمد هاست.

اجزای سیستم پارکینگ هوشمند

 • سنسورها و قفل های هوشمند

سنسورها و قفل ها در محدوده پارکینگ هوشمند خودرو قرار داده شده اند. حسگرها مشخص می کنند که فضای پارک خالی و یا پر است و این قفل‌ها مانع از پارک خودروهای مختلف می‌شوند.

 • اندیکاتورها

اندیکاتورها یکی دیگر از سخت افزارهای پارکینگ هوشمند اند که اطلاعاتی در مورد پر یا خالی بودن محل های پارک به سرنشینان خودرو می دهند. در ابتدای هر راهرو اندیکاتوری نصب شده است که راننده خودرو با مشاهده آن از جای پارک های خالی مطلع می شود. اندیکاتورها با رنگ های متنوعی نشان می دهند؛ رنگ سبز، قرمز، زرد و آبی که به ترتیب نشانگر جای پارک های خالی، پر، رزرو شده و معلولین هستند.

 • دروازه (Gateway)

دروازه (Gateway) سیستمی است که می تواند دو شبکه کاملاً متفاوت را با پروتکل‌های کاملاً متفاوت را به هم پیوند دهد؛ ایجاد یک بستر ارتباطی برای زیرساخت اینترنت اشیا از جمله ضروریاتی است که ما در هوشمندسازی پارکینگ می خواهیم.

 • درب پارکینگ و استفاده از تکنولوژی RFID

تخصص RFID برای تعیین خودروها و ورود اطلاعات آنها استفاده می شود. تگ RFID بر روی شیشه جلو نصب می شود و داده های مورد نیاز را به از پارکینگ خانه هوشمند به سرور مرکزی ارسال می کند.

* RFID بسته به نوع آنتن و تنظیم متفاوت است.

تصویری از پارکینگ هوشمند که درب پارکینگ در حال بازشدن است را نشان می دهد.

 • پردازش تصویر از طریق نصب دوربین ها

پردازش تصویر یکی دیگر از تخصص‌های جدید در مدیریت هوشمندانه است که مشتریان را قادر می‌سازد تا به سادگی هر قسمت را مدیریت و مدیریت کنند. که با قرار دادن دوربین های بیرونی سازه اجرا می شود. شما می توانید تعدادی خودرو را برای سیستم هوشمند پارکینگ مشخص کنید . این روش به خودرو اجازه می دهد تا با تشخیص پلاک خودرو وارد منطقه پارکینگ شود. علاوه بر این، چه نیروی محرکه به طور غیرقانونی در ورودی درب پارکینگ خودرو پارک کند، این سیستم با تعامل با ابزارهای مختلف هوشمند به فرد خاص هشدار می دهد و اجازه پارک نمی دهد.

ریموت های رادیویی مورد استفاده برای باز و بسته کردن درهای ورودی ساختمان دارای نقاط ضعفی هستند که ممکن است توسط این سیستم پارکینگ هوشمند تغییر کند . با این روش احتمالاً می توانید با اعمال و از راه دور با یک دکمه فوری در را باز کنید، با این روش اکنون نباید به درب نزدیک شوید.

 • اپلیکیشن پارکینگ

قابلیت های برنامه نرم افزار پارکینگ هوشمند عبارتند از: اجازه ورود یا عدم ورود به محدوده پارکینگ ، ثبت زمان ورود و خروج هر خودرو، محاسبه طول هر خودروی موجود در محدوده پارکینگ، همه این موارد عبارتند از. به صورت مکانیکی اجرا می شود.

مشتریان می توانند از برنامه نرم افزار سلولی برای تماشای منطقه پارک خودروی ساخت خود استفاده کنند، حتی زمانی که از خانه غایب هستند و در صورت تمایل، درب پارکینگ را برای اعضای خانواده خود باز کنند. از این نظر باعث ایجاد ایمنی در منزل و خودروهای شما می شود.

مشتریان می توانند از درخواست برای جستجوی یک پارکینگ و رزرو آن در زمان مورد نظر استفاده کنند. آنها همچنین برای باز کردن قفل و پرداخت هزینه پارکینگ به منطقه پارکینگ خودرو خواهند رفت.

برخی از اهداف منطقه پارکینگ را به مصرف کننده عرضه می کنند. بیشتر بر این اساس، می توان به سادگی مناطق پارکینگ خالی را مدیریت کرد.
مدیر سیستم به کلیه داستان های پولی، داده های مصرف کننده، زمان پارک و داده های مختلف توسط متقاضی ورود دارد.

برخی از پارکینگ‌های هوشمند در جهان

پکن (چین)

این پارکینگ هوشمند خودرو یکی از بزرگترین پارکینگ های مجهز در این سیاره است. که شصت و پنج درصد بیشتر از پارکینگ‌های ساختمانی جای پارک خودرو را به خود اختصاص داده است. در نتیجه امکانات موجود در این پارکینگ خودرو؛ استفاده از نیروی انسانی به شدت کاهش یافته است. شهرهای مختلف در سراسر جهان چنین پارکینگی دارند.

سیدنی؛ ملبورن؛ پرث ( استرالیا)

این شهرها با اجرای چنین پارکینگی توانسته اند از بازدیدکنندگان و آلودگی هوای شهر خود جلوگیری کرده و مصرف برق را کاهش دهند.

آنها حسگرهای متعدد و نشانگرهای هوشمندانه بازدیدکنندگان را در این پارکینگ هوشمند تنظیم کردند. آنها رانندگان را به منطقه پارک ماشین خود اطلاع می دهند.

به منظور صرفه جویی در زمان و زمان رانندگان، نرم افزاری به تلفن های آنها ارسال می شود تا به محض ورود به پارکینگ خودرو. رانندگان به سادگی می توانند با این برنامه نرم افزاری محل پارک خود را کشف کنند.

دبی ( امارات متحده عربی )

دبی یکی دیگر از کشورهایی است که با توجه به جمعیت کمی که دارد؛ از پارکینگ هوشمند برخوردار می‌باشد. امکانات و فناوری‌ها در این پارکینگ به چشم می‌خورد. روش کار در پارکینگ‌های هوشمند به یک شیوه می‌باشد. اکثر موارد مدل؛ متراژ و تعداد طبقات این پارکینگ‌ها با یکدیگر متفاوت می‌باشد.

دبی یکی دیگر از کشورهای با جمعیت کوچک خود، دارای پارکینگ هوشمند می باشد و امکانات رفاهی و کاربردی در این پارکینگ هوشمند خودرو دیده می شود.

لندن (انگلیس)

وست مینستر یکی از شلوغ ترین شهرهای اروپا است. صرف نظر از اینکه پارکینگ های هوشمند، آنها قادر به کاهش قابل توجه ازدحام و بازدیدکنندگان جاده بوده اند.

تاکنون خودروهای متعددی باعث آلودگی هوا شده اند. بازدیدکنندگان بدتر و بدتر می شدند. با این حال بدون توجه به این پارکینگ، مسائل شهر کم شده است.

شهرهای مختلف مشابه کیپ سیتی در آفریقای جنوبی؛ اوکلند در نیوزلند مدرن؛ مادرید در اسپانیا و …. آنها پارکینگ هایی با سیستم هوشمند دارند.

در ایران نیز شهرهای متفاوتی مانند مشهد، اصفهان، شیراز و…. سیستم پارکینک هوشمند را پیاده سازی کرده اند و در این شهرها، تعداد بازدیدکنندگان با کمک این پارکینگ ها به شدت کاهش یافته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.