اینترنت اشیا

اینترنت اشیا یا IOT چیست و چگونه کار می کند؟

IOT که مخفف عبارت Internet of things به معنای اینترنت اشیاء است که شامل مجموعه ای از اشیا، سنسور ها و دستگاه ها، نرم افزار و سایر تکنولوژی هایی هست که با هم ارتباط دارند و داده ها را میان یکدگیر تبادل میکنند.

برخی فارسی زبانان به اینترنت اشیاء “اینترنت چیز ها” یا “چیز نت” هم میگویند.

حوزه اینترنت اشیاء به این دلیل گسترش یافته است که تکنولوژی و فرآیند های مختلف از جمله سیستم های مجتمع، سنسور های محیطی، هوش مصنوعی، انتقال داده های مختلف و شبکه های هوشمند کنترل و خودکار کردن فرآیند ها در آن آمیخته شده اند.

اینترنت اشیا به صورت عمومی و در بازار مصرف بیشتر فرآیند های هوشمند سازی و خصوصا “خانه هوشمند” مد نظر است.

عناوینی شامل آبیاری هوشمند، کنترل روشنایی خانه، کنترل دما و هوشمند سازی سیستم تهویه هوا، کنترل هوشمند لوازم خانه مانند ماشین لباسشویی، قهوه ساز و تلوزیون از جمله مواردی هستند که در حیطه هوشمند سازی مورد توجه کاربران است.

با یک مثال ساده احتمالا بیشتر متوجه فرآیند های IOT بشوید.

فرض کنید فصل تابستان است و هنگامی که محیط خانه گرم میشود نیاز است تا کولر را روشن کنید و پس از مدتی فضای خانه به دمای مطلوب و یا حتی سرد تر میرسد که نیاز است برای جلوگیری از مصرف بیش از حد انرژی کولر یا تهویه هوا خاموش شود و مجدد هنگامی که فضای خانه گرم شد مجدد نیاز باشد تا روشن کنید، و این چرخه ادامه دارد.

حال اگر به صورت هوشمند، یک سنسور دما با کنترل کننده تهویه هوا ارتباط بگیرد چه میشود؟

در این حالت به صورت خودکار وقتی هوای خانه گرم شود خودکار تهویه هوا روشن شده و هنگامی که به دما مطلوب میرسد خاموش میشود. و یا اینکه شما از گوشی هوشمند خود بتوانید تهویه هوا و یا سایر لوازم خانه را از راه دور کنترل کنید.

معرفی جامع اینترنت اشیا (IOT)

معایب اینترنت اشیا (IOT)

بله، با گسترش تکنولوژی های IoT و محصولات در این حوزه و خصوصا در رابطه با حفظ حریم خصوصی و امنیت ممکن است نگرانی هایی وجود داشته باشد که دولت ها و رگولاتوری ها برای رفع این نگرانی ها در حال تدوین استاندارد های بین المللی و دستورالعمل و چارچوب هایی هستند.

 

تاریخچه اینترنت اشیا (IOT)

مفهوم اولیه شبکه دستگاه های هوشمند نخستین بار در اوایل سال 1982 و با ارائه دستگاه فروش خودکار کوکاکولا در دانشگاه کارنگی ملون ((Carnegie Mellon معنا پیدا کرد که قادر به ارائه گزارش از موجودی خود و اینکه آیا نوشیدنی سرد است یا خیر بود.

نخستین بار لفظ اینترنت اشیا توسط پیتر لوییس(Peter T.Lewis) در یک سخنرانی در سال 1985 به کار برده شد.

در سال 1994، رضا راجی(Reza Raji) طرح ارسال پکت های کوچک داده به تعداد زیادی از دیوایس ها را در مجله IEEE Spectrum ارائه داد تا در این صورت همه چیز را از جمله لوازم خانه تا کارخانه ها را بتوان یکپارچه و خودکار کرد.

رشد این حوزه با ارائه بیل جوی(Bill Joy) در سال 1999 در رابطه با ارتباط میان دستگاه ها سرعت گرفت .

طرح کلی اینترنت اشیا، تعبیه فرستنده-گیرنده های کوتاه برد تلفن های همراه در دستگاه های مختلف بود تا آنها بتوانند با هم ارتباط برقرار کنند.

تاریخچه اینترنت اشیا (IOT) چیست؟

کابرد های اینترنت اشیا (IOT) چیست؟

کابرد های گسترده اینترنت اشیا عموما به بخش های مصرف کننده، تجاری، صنعتی و فضا های زیرساختی تقسیم میشود.

کاربرد اینترنت اشیا (IOT) برای مصرف کننده خانگی

خانه هوشمند :

به عنوان مثال استفاده از فریم ورک نرم افزاری Apple که این امکان را میدهد که با دیوایس های شرکت اپل مانند آیفون یا اپل واچ لوازم هوشمند را کنترل کنیم.

یا با استفاده از دستیار های صوتی هوشمند مانند Alexa و یا Siri امکان کنترل لوازم خانه و یا پخش موسیقی را داشته باشیم.

همچنین برخی هاب ها یا کنترل کننده های مرکزی هم وجود دارند که وظیفه متصل کردن دستگاه های مختلف به خود و امکان کنترل دستگاه های داخل خانه بر بستر اینترنت و از راه دور را میدهند.

اینترنت اشیا (IOT) در خانه های هوشمند

نگهداری و مراقبت هوشمند از افراد ناتوان و سالمند و کنترل سلامتی :

این حوزه که به Internet of Medical Things(IoMT) شناخته میشود، اشاره دارند به پایش هوشمند سلامتی که شاید آن را در اغلب دستبند های هوشمند فعلی دیده باشید که ضربان قلب، کیفیت خواب، اکسیژن خون و سایر موارد را بررسی میکنند و اطلاعات را به تلفن همراه شما میفرستند.

کاربرد های صنعتی اینترنت اشیا (IOT)

اینترنت اشیا صنعتی Industrial internet of things یا به اختصار IIoT که اشاره دارد به جمع آوری و تحلیل داده های تجهیزات و فرآیند های صنعتی و مانیتورینگ آنها.

  • بخش تولید : تحلیل و کنترل هوشمند فرآیند ها در تولید، افزایش سرعت و بهره وری را به دنبال دارد.
  • بخش کشاورزی : اینترنت اشیاء کاربرد های زیادی در کشاورزی دارد که میتوان به جمع آوری داده هایی از جمله دما، میزان بارش، رطوبت، سرعت باد، میزان آفت ها و پایش کیفیت خاک اشاره کرد.

این داده های جمع آوری شده برخی از فرآیند های کشاورزی را خودکار کرده و با تصمیم گیری با توجه به تحلیل این داده ها میتوان به بهبود کیفیت، حداقل رساندن ضرر ها و مدیریت ساده تر محصولات رسید.

معرفی کاربرد های اینترنت اشیا (IOT)

کاربرد اینترنت اشیا (IOT) در مدیریت و کنترل زیرساخت ها

نظارت و کنترل عملیات های زیر ساخت های شهری و روستایی مانند پل ها، خطوط راه آهن، مزارع بادی، نیروگاه ها، کنتر های آب و گاز و برق منازل که در هزینه نیرو انسانی بسیار صرفه جویی به عمل میاورد.

پایش محیط و مدیریت انرژی :

  • کنترل کیفیت آب و هوا و خاک مناطق مختلف به صورت خودکار
  • همچنین اطلاع یافتن از وقایع طبیعی مانند سیل و زلزله و اطلاع رسانی خودکار به مراکز مدیریت بحران و کاربرد های بسیار دیگر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.