خانه هوشمند

انواع خانه هوشمند + ویژگی ها و مزایا

انواع خانه هوشمند + ویژگی ها و مزایا

وقتی از خانه هوشمند صحبت می کنیم، تصور بسیاری از کاربران، ربات های پیشرفته ای است که در فیلم های سینمایی دیده اند؛ علی رغم این که این تصور بسیار هیجان انگیز است و می توان آن را یکی از انواع خانه هوشمند دانست، ولی در حقیقت خانه هوشمند را می توان به شکل هایی ساده تر نیز تصور کرد.

در ساده ترین حالت ممکن می توانید لامپ های منزل خود را هوشمند کنید و یا آن ها را به اینترنت متصل کنید و از موبایل خود، خانه هوشمند را خود تحت کنترل قرار دهید.

همان طور که متوجه شده اید، عبارت خانه هوشمند طیف بسیار گسترده ای از امکانات و ویژگی ها را در بر می گیرد و همین تنوع ممکن است باعث سردرگمی کاربران شود؛ بنابر این در این مقاله از وب سایت اسمارسو تصمیم گرفته ایم که شما را با انواع خانه هوشمند آشنا سازیم؛ پس با ما همراه شوید.

معرفی جامع خانه های هوشمند (smart home)

شاخصه های دسته بندی انواع خانه هوشمند

خانه های هوشمند هم مانند هر موضوع دیگری به روش های گوناگونی تقسیم بندی می شود؛ برای مثال پروتکل ارتباطی آن ها و یا ارتباط سیمی و بی سیم بودن آن ها.

در این بخش از مقاله به معرفی انواع خانه های هوشمند می پردازیم.

معرفی انواع خانه هوشمند

انواع خانه های هوشمند بر اساس نوع اتصال

یکی از رایج ترین تقسیم بندی هایی که برای ساختمان های هوشمند صورت می گیرد، تقسیم بندی بر اساس نوع اتصال از نوع سیمی و یا بی سیم (Wireless) است.

خانه هوشمند سیمی

در این نوع از خانه های هوشمند، تجهیزات خانه هوشمند به وسیله سیم به یکدیگر متصل شده است.

به علت عمر پایین تجهیزات سیمی و نیاز به سیم کشی تخصصی و پر هزینه در هنگام نصب، این نوع از خانه های هوشمند محبوبیت چندانی را در بین کاربران ندارد.

خانه هوشمند بی سیم (Wireless)

در این نوع از ساختمان های هوشمند، دیگر خبری از سیم کشی های پر دردسر نیست و همین مزایا باعث محبوبیت خانه های هوشمند بدون سیم در بین علاقه مندان به خانه های هوشمند شده است.

در این نوع از انواع خانه هوشمند، در صورت خرابی بخشی از مسیر اتصال، سیسیتم به صورت کلی از کار نمی افتد و همچنان سایر قسمت ها به وظایف خود ادامه می دهند.

همچنین این سبک از خانه های هوشمند، راحت تر از نوع سیمی توسط صاحبین خانه هوشمند کنترل می شود.

معرفی خانه هوشمند (smart home) بی سیم

انواع خانه هوشمند بر اساس پروتکل ارتباطی

خانه های هوشمند از پروتکل های ارتباطی گوناگونی بهره می گیرند که هر یک از آن ها را در مقالاتی جداگانه معرفی خواهیم کرد؛ ولی در این بخش قصد داریم تا شما را مختصرا با انواع پروتکل های ارتباطی خانه هوشمند آشنا سازیم.

پروتکل های ارتباطی خانه هوشمند زمانی اهمیت پیدا می کند که تاثیر آن را در هزینه راه اندازی، هزینه های تعمیر و نگهداری و ارتقاپذیری سیسیتم خانه هوشمند مشاهده کنیم.

در ادامه، برخی از محبوب ترین پروتکل های ارتباطی خانه هوشمند را معرفی خواهیم کرد.

  • پروتکل اترنت : احتمالا واژه اترنت (Ethernet) را در دنیای روزمره به وفور شنیده اید؛ پروتکل اترنت یکی از انواع پروتکل های سیمی است و همین امر باعث شده تا سرعت انتقال اطلاعات در این پروتکل به طرز چشمگیری بالا باشد.
  • پروتکل رشته : بر خلاف پروتکل اترنت که یکی از انواع پروتکل های سیمی است، پروتکل رشته جزو پروتکل های ارتباطی بی سیم محسوب می شود و سرعت قابل قبولی را نیز ارائه می دهد.
  • پروتکل فروسرخ : یکی از ساده ترین و در عین حال ایمن ترین پروتکل های ارتباطی، پروتتکل فروسرخ می باشد.

معرفی انواع خانه های هوشمند (smart home)

انواع خانه هوشمند بر اساس محیط استفاده

در بیانی می توان خانه هوشمند را مجموعه ای از تجهیزات و لوازم هوشمند سازی ساختمان که در فضا های مشخصی قرار داده شده اند دانست.

بنابر این در این بخش تصمیم گرفته ایم تا شما را با فضای های مختلف منزلتان که می توانید در آن ها از تجهیزات خانه هوشمند بهره ببرید آشنا کنیم.

  • اتاق خواب : برای مثال می توانید از چراغ خواب های هوشمند استفاده نمایید.
  • حیاط ساختمان : با بهره گیری از سیستم های آبیاری هوشمند، فضای زیبایی را حیاط خود ایجاد کنید.
  • نور پردازی نمای ساختمان : هوشمندانه و در ساعات مختلف شبانه روز، به خانه خود زیبایی ویژه ای ببخشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.