کشاورزی هوشمند

کشاورزی هوشمند چیست؟ + معرفی گلخانه هوشمند

معرفی جامع کشاورزی هوشمند و گلخانه هوشمند

صنعت کشاورزی در چند دهه آینده بیش از هر زمانی مهم خواهد شد و از آنجایی که پیش بینی میشود جمعیت جهان تا سال 2050 به 9.7 میلیارد نفر برسد، تولیدات کشاورزی تا سال 2050 بایستی رشد 69 درصدی داشته باشند و این رشد بی سابقه جز با کمک تکنولوژی و بهره گیری از کشاورزی هوشمند امکان پذیر نخواهد بود.

حال برای برآورده کردن این نیازمندی، کشاورزان و شرکت های مرتبط با صنعت کشاورزی برای تجزیه و تحلیل و قابلیت های تولید بیشتر به اینترنت اشیاء روی آورده اند.

نوآوری ها در حوزه کشاورزی چیز جدیدی نیست و از دو صده گذشته مدام دستگاه ها و ابزار های جدیدی برای پیشرفت، تسریع و افزایش بهره وری تولیدات ساخته و کار کشاورزان را راحت تر کرده اند، تا جایی که در برخی مناطق این امکان برای کشاورزان مهیا است که با استفاده از داده های تحلیل شده از زمین های کشاورزیشان به وسیله ماهواره ها، میتوانند برای کشاورزی سال آتی خود تصمیم گیری بهتری کنند.

اینترنت اشیاء آینده کشاورزی را به مرحله دیگری برده است و کشاورزی هوشمند در حال رواج میان کشاورزان است و مزارع و باغاتی که از فناوری های پیشرفته مانند سنسور ها و پهباد ها(برای سم پاشی و تحلیل خاک) استفاده میکنند در حال تبدیل شدن به یک استاندارد در این حوزه هستند.

در این مقاله از وبسایت اسمارسو، نگاهی می اندازیم به کاربرد های اینترنت اشیاء در کشاورزی و اینکه چگونه قرار است کشاورزان با این رویکرد نو، نیاز جهان به مواد غذایی را تا سال های آینده برآورده کنند.

کشاورزی هوشمند چیست؟

دقیق و هوشمند، با کشاورزی هوشمند

به عنوان مثال کشاورزان سنسور هایی در مزارع قرار میدهند تا نقشه های دقیقی از توپوگرافی و منابع موجود در منطقه و همچنین متغیر هایی مانند اسدیته و دمای خاک را بدست آورند و همچنین میتوانند به داده های آب و هوایی دسترسی داشته باشند تا الگو های آب و هوایی روز های آینده در منطقه خود را بدست بیاورند.

کشاورزان و دامداران با استفاده از اپلکیشن در گوشی هوشمندشان در هر زمان و مکانی میتوانند وضعیت ماشین ها و ابزارآلات، موجودی محصولات و دانه ها، وضعیت تولید، سلامتی دام ها و بسیاری دیگر از موارد را مشاهده کنند و با استفاده از تحلیل هایی که با استفاده از الگو ها و داده های گذشته صورت گرفته میتوانند پیشبینی های آماری از محصولات و دام های خود داشته باشند.

همچنین پهباد ها به عنوان ابزاری ارزشمند برای بررسی زمین ها، انجام تجزیه و تحلیل میدانی و داشتن داده های فوری از وضعیت زمین استفاده میشوند.

به عنوان مثالی دیگر، کمپانی John Deere، یکی از آشنا ترین نام ها در حوزه تجهیزات کشاورزی شروع به متصل کردن تراکتور هایش به اینترنت و خلق روشی برای نمایش داده های مربوط به محصول کشاورزان به صورت آنلاین کرده است و همچنین این قابلیت را فراهم کرده که مانند خودروهای هوشمند، تراکتورهایش را به سیستم خودران تجهیز کرده است که کشاورزان را برای انجام کار های دیگر آزاد کرده و بازدهی و دقت را بیشتر میکند.

تمام این تکنیک ها به کشاورزی دقیق و هوشمند و فرآیند استفاده از تصاویر ماهواره ای و سایر تکنولوژی ها مانند سنسور ها امکان مشاهده و ثبت داده ها با هدف بهبود بازده تولید و در عین حال به حداقل رساندن هزینه و حفظ منابع کمک میکند.

استفاده بهینه از منابع با بهره گیری از کشاورزی هوشمند

گلخانه هوشمند چیست؟

گلخانه های هوشمند، اینترنت اشیاء و دستگاه های متصل به هم برای ایجاد یک ریزاقلیم خود تنظیمی که برای تولید محصول مفید است، استفاده میکنند. این محیط های کنترل شده، چالش های آب و هوایی نامناسب و میزان آفت ها را به حداقل میرساند و در عین حال تحلیل های به روز برای بهره وری بیشتر را به کشاورزان ارائه میدهد.

در این صورت کشاورزانی که از این سیستم خودکار پایش محصولات استفاده میکنند، میتوانند از پیش بینی های کلان داده ها و تحلیل ها برای تنظیم سمپاشی محصول، آبیاری، کنترل دما، رطوبت و سایر المان های گلخانه هوشمند استفاده کنند.

معرفی گلخانه هوشمند و کشاورزی هوشمند

آینده کشاورزی هوشمند چیست؟

ظهور فناوری بلاک چین(Block Chain) راه خود را اینترنت اشیاء باز کرده و به دلیل توانایی آن در به اشتراک گذاشتن داده های مهم در مورد محصولات به صورت عمومی و به شرکت های کشاورزی میتواند در این بخش مهم باشد. به این صورت که سنسور هایی در پیشبینی میشود تا پایان سال 2023، 12 میلیون سنسور های کشاورزی در سرار جهان نصب شده و این داده ها در یک شبکه بارگذاری شده تا همگان بتوانند از آنها استفاده کنند و مواردی از جمله نمک، آهن و PH خاک مناطق مختلف در آن به صورت عمومی بارگذاری شود و کشاورزان با استفاده از این داده ها عملکرد زمین را بهبود و بخشیده و سود خود را بیشتر کنند.

در مثالی دیگر با پیشرفت تکنولوژی پهپاد های کشاورزی و مجهز شدن آنها به سیستم های تحلیل محصولات و درختان، این امکان میسر خواهد شد که کشاورزان دوره رشد محصولات مختلف خود را نظارت کنند و پهپاد ها با شناسایی خودکار محصولات آسیب دیده و آفت ها بر روی گیاهان و محصولات آنها سمپاشی کرده تا احیا شوند و یا حتی کود را به صورت خودکار در زمین پخش کنند که DronFly تخمین زده که پهپاد ها میتوانند کود را 40 تا 60 برابر سرعت حالت سنتی پخش کنند.

آینده کشاورزی هوشمند (smart farming) چیست؟

دیدگاهی در مورد “کشاورزی هوشمند چیست؟ + معرفی گلخانه هوشمند

 1. میلاد گفت:

  بسیار محتوای مفیدی بود
  سپاس از شما

 2. مهراد گفت:

  تصور کشاورزی و مزرعه داری هوشمند با اینترنت اشیا خیلی جذابه

 3. نوید شهروزی گفت:

  کشاورزی هوشمند در ایران راه درازی را در پیش داره

 4. میلاد گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  کشاورزی هوشمند چه تفاوتی با کشاورزی مدرن دارد؟

  1. behnoodrahbari گفت:

   سلام میلاد عزیز
   در کشاورزی مدرن از ابزارآلاتی مانند تراکتور، به جهت سهولت کار کشاورز استفاده می‌شود.
   علی رغم این که این ابزار آلات سرعت کشاورزی را می افزایند ولی ضعف عدیده آن ها ناتوانی در حمع آوری و تحلیل داده ها است.
   از طرفی در کشاورزی هوشمند، از ابزار آلات مدرنی استفاده می شود که به جهت داشتن سنسور هایی هوشمند، قابلیت جمع آوری داده ها و تحلیل آن ها را دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.