تجهیزات خانه هوشمند

تجهیزات هوشمند سازی ساختمان [جدیدترین های 1401]

در یک تعریف کلی می توان هوشمند سازی ساختمان را فرایندی دانست که نتیجه آن فراهم کردن امکان کنترل داخل و خارج خانه هوشمند از راه دور می باشد.

در فرایند هوشمند سازی ساختمان نیاز به تجهیزاتی می باشد که در این مقاله به معرفی هر یک از آن ها خواهیم پرداخت؛ خاطر نشان می شود که تجهیزات خانه هوشمند را بایستی متناسب با فضا و نیاز های خود انتخاب نمایید؛ در غیر این صورت بایستی برای تهیه تجهیزات هوشمند سازی ساختمان هزینه گزافی را بپردازید.

تاچ پنل

تاچ پنل خانه هوشمند یکی از جذاب ترین تجهیزات ساختمان هوشمند به حساب می آید؛ تاچ پنل بر روی دیوار ساختمان های هوشمند نصب می شود و  امکان کنترل همه نقاط خانه را برای صاحب خانه و به صورت یکجا فراهم می کند.

با استفاده از تاچ پنل هوشمند، امکان تنظیم روشنایی منزل، پخش ویدیو و موزیک، کنترل عملکرد سیستم تهویه هوا و سیستم امنیتی را خواهید داشت.

تاچ پنل در خانه هوشمند - معرفی تجهیزات خانه هوشمند

کلید هوشمند

ظاهر کلید هوشمند همانند کلیدهای معمولی و قدیمی است؛ البته در سالیان اخیر کلید های هوشمند مدرن تر و زیبا تر شده اند و قابلیت اتصال به سایر تجهیزات هوشمند سازی ساختمان، مانند دستگیره درب هوشمند، سنسور های گوناگون را دارد.

کلید هوشمند تاچ است و با لمس انگشتان کار می کند و از نظر عملکرد، امکانات پیشرفته ای نسبت به کلید های معمولی دارد؛ قابلیت کنترل از راه دور، صرفه جویی در زمان و کاهش مصرف انرژی، از ویژگی های کلید هوشمند (کلید لمسی) محسوب می شود.

نصب کلید هوشمند تنها چند دقیقه زمان می برد و می توان آن ها را در جای کلید های قبلی و معمولی نصب کرد.

کلید هوشمند در خانه هوشمند - معرفی تجهیزات هوشمند سازی ساختمان

تجهیزات هوشمند سازی سیستم روشنایی

در بخش قبلی کلید های هوشمند را به عنوان یکی از پرکاربرد ترین تجهیزات هوشمند سازی ساختمان معرفی کردیم و شاید به نظرتان کلید هوشمند همان روشنایی هوشمند است؛ ولی منظور از سیستم روشنایی هوشمند مجموعه ای تجهیزات است که در کنار یکدیگر سناریو های بی نظیری را برای روشنایی خانه هوشمند ارائه می کنند.

برای مثال می توانید با استفاده از سیستم روشنایی هوشمند، شدت نور خانه خود را متناسب با نور محیط تنظیم نمایید تا از اتلاف انرژی جلوگیری کنید و یا رنگ لامپ های منزل خود را با استفاده از تلفن همراه خود تغییر دهید.

بنابر این می توان سیستم روشنایی هوشمند را مجموعه ای از موارد ذیل دانست :

  • کلید هوشمند
  • لامپ هوشمند
  • سنسور های متعدد

شاید برایتان جالب باشد که امکان استفاده از لامپ های هوشمند، بدون بهره گیری از کلید هوشمند نیز وجود دارد و می توانید این لامپ ها را نیز با استفاده از تلفن همراه کنترل و زمان بندی نمایید؛ البته در صورتی که از کلید هوشمند و لامپ هوشمند به صورت هم زمان استفاده نمایید، امکانات بیشتری را در اختیار خواهید داشت.

روشنایی هوشمند در خانه هوشمند - معرفی تجهیزات هوشمند سازی خانه

پرده هوشمند

یکی از شیشه های محبوب در بین منازل، شیشه رفلکس می باشد؛ اساس کار این شیشه به این صورت است که از محیط کم نور تر امکان دیدن محیط نورانی تر وجود دارد؛ به همین علت در طول روز داخل منزل دیده نمی شود و در هنگام شب که نور محیط بسیار کم است داخل خانه به وضوح دیده می شود و بایستی پرده های منزل را بکشید.

یکی از وظایف پرده هوشمند نیز باز و بسته کردن پرده در زمان های مختلف روز می باشد؛ برای مثال با استفاده از زمان های از پیش تعیین شده و یا تشخیص خودکار با استفاده از سنسور های تشخیص دهنده نور و کمک گیری از موتور های داخلی، می تواند در طلوع خورشید پرده را باز و هنگام غروب پرده ها بکشد تا از حریم خصوصی شما محافظت کند.

پرده هوشمند در خانه هوشمند - معرفی تجهیزات هوشمند سازی ساختمان

تجهیزات هوشمند سازی موتورخانه

عملیات کنترل دمای دیگ موتور خانه، در موتورخانه های سنتی، از طریق ترموستات های نصب شده بر روی دیگ و پمپ ها انجام می شود؛ در واقع دمای آب موجود در دیگ موتور خانه ثابت است مگر آنکه درجه آن را به صورت دستی تغییر داد.

این در حالی است که نیاز ساختمان به دمای آب در هر لحظه وابسته به عوامل داخلی و خارجی ساختمان مانند دمای محیط بیرون و شرایط داخل ساختمان می باشد؛ به همین دلیل است که در برخی از فصول مانند پاییز و بهار که تغییرات دمای محیط شدید است ساکنین احساس گرما یا سرما می کنند.

بنابر این براینگاه داشتن دمای داخل ساختمان را در یک محدوده مشخص، بایستی دمای آب چرخشی داخل ساختمان را بصورت لحظه ای بر اساس پارامترهای ذکر شده تغییر داد و تمام این موارد در تجهیزات هوشمند سازی موتورخانه وجود دارد.

موتورخانه هوشمند در خانه هوشمند - تجهیزات هوشمند سازی ساختمان

تجهیزات پارکینگ هوشمند

اگر به تازگی وارد پارکینگ های عمومی شده باشید، سنسور هایی که که به سقف متصل شده اند و رنگ های سبز و قرمز را نمایش می دهند را دیده اید.

این سنسور ها با نمایش رنگ قرمز و سبز، فرایند یافتن محلی جهت پارک خودرو را تسهیل و تسریع می کند؛ بدین صورت که با راننده خودرو کافی است تا یک چراغ سبز بیابد و در آنجا خودرو خود را پارک نماید.

همچنین این سنسور ها برای صاحبین پارکینگ های عمومی و حتی خصوصی نیز کاربرد دارد؛ بدین صورت که مدیر پارکینگ به صورت لحظه ای آنی به تعداد خودرو های پارک شده در پارکینگ دسترسی دارد و بدین شکل می تواند تعداد نیرو های انسانی خود را کاهش دهد و در صورت عدم وجود جای خالی برای پارک، از ورود خودرو های جدید بپرهیزد.

پارکینگ هوشمند - تجهیزات هوشمند سازی ساختمان

موردی اشاره شد بیشتر برای پارکینگ های عمومی و یا بزرگ کاربرد دارد؛ اما اگر در منزل خود نیز همسایگانی دارید که بدون توجه به حقوق شما، خودرو خود را در جای خودرو شما پارک می کنند می توانید از قفل پارکینگ استفاده نمایید و با استفاده از تگ و یا نرم افزار های موبایلی، قفل پارکینگ را باز کرده و در سایر مواقع اجازه پارک سایر خودرو ها را ندهید.

قفل پارکینگ هوشمند - تجهیزات هوشمند سازی ساختمان

تجهیزات آبیاری و کشاورزی هوشمند

کشاورزی هوشمند شامل استفاده از اینترنت و تجهیزات ویژه و پیشرفته برای افزایش بهره وری، کاهش خطرات زیست محیطی و مصرف آب و انرژی است. مفهوم کشاورزی هوشمند یک موضوع جهانی با کاربردهای بالقوه به عنوان راه حلی برای مشکلاتی مانند افزایش تقاضای غذا، کمبود نیروی کار و ناتوانی کشاورزان و همچنین گسترش محصولات پیشرفته کشاورزی است.

یکی از فناوری های اصلی در کشاورزی هوشمند، اینترنت اشیا است که برای تجزیه و تحلیل دما، رطوبت و سطح نور خورشید در تاسیسات زمین کشاورزی استفاده می شود.

شما می توانید از تجهیزات کشاورزی هوشمند در باغچه محل زندگی خود نیز بهره بگیرید.

برای مثال فرض کنید در باغچه محل سکونت خود چندین نوع گیاه کاشته اید که هر کدام نیاز به رسیدگی متفاوتی دارد؛ در این شرایط می توانید چندین سنسور رطوبت سنج مخصوص گیاه را درون خاک قرار دهید و متناسب با نوع گیاه از برنامه آبیاری از پیش تعیین شده استفاده نمایید.

تجهیزات هوشمند سازی ساختمان کشاورزی هوشمند - تجهیزات هوشمند سازی ساختمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.