خانه هوشمند

مزایای خانه هوشمند چیست؟ [معرفی 11 مزیت]

مزایای خانه هوشمند چیست

برخی از مردم فکر می کنند که هانه های هوشمند فقط در فیلم ها وجود دارد و همگام بودن با آخرین تکنولوژی های روز دنیا تنها برای خودنمایی قشر مرفه جامعه وجود دارد و باقی مردم بایستی خود را از داشتن چنین امکاناتی محروم نمایند.

در این مقاله از وبسایت اسمارسو قصد داریم تا شما را با مزایای خانه های هوشمند آشنا کنیم و این باور را به شما بدهیم که خانه های هوشمند برای تمام اقشار جامعه لازم و قابل تهیه است.

خانه ی هوشمند چیست؟

خانه ی هوشمند یا Smart Home عبارتی است که احتمالا این روزها زیاد به گوشتان خورده است و همین گفت و گو ها شما را مجاب به جست و جو در اینترنت کرده است؛ اما به راستی معنای خانه هوشمند چیست و چه خصوصیات و ویژگی هایی دارد؟

وقتی از تلفن های همراه به گوشی های هوشمند می رویم، شاهد افزایش بسیار زیادی در ارتباطات هستیم. به جای اینکه قادر به برقراری تماس و ارسال پیام باشیم، از تلفن همراه برای اتصال به اینترنت، ارسال ایمیل، ارسال پیام فوری، دانلود فایل ها و بسیاری از کارهای دیگر که نیاز به ارتباط دارند استفاده می کنیم.

همین امر در مورد خانه های هوشمند نیز صدق می کند. تفاوت اصلی خانه هوشمند با خانه معمولی در این است که تمام دستگاه های یک خانه هوشمند توسط یک دستگاه مرکزی متصل و کنترل می شوند.

مزایا خانه هوشمند

خانه های هوشمند مزایای بسیاری دارند و این مزایا باعث استقبال بی نظیر کاربران از این تجهیزات هوشمند سازی ساختمان شده است

1- روشنایی هوشمند

با استفاده از سیستم BMS می ­توان روشنایی بخش ­های مختلف ساختمان را هوشمند نمود. کنترل روشنایی، از مزایای خانه هوشمند است که شامل روشن و خاموش نمودن خودکار آنها، تنظیم سطح نور، کاهش یا افزایش و همچنین تعیین و مشاهده وضعیت آنها و امکان روشن و خاموش نمودن آنها از راه دور و بیرون ساختمان می­ باشد.

2- سیستم­ های حفاظتی و امنیتی

هنگامی که ویژگی های امنیتی و نظارتی را در شبکه خانه هوشمند خود قرار می دهید، امنیت خانه شما می تواند به طور قابل توجهی بهبود یابد. در اینجا گزینه های زیادی وجود دارد، ما فقط چند مورد را برای شما فهرست می کنیم.

به عنوان مثال، سیستم‌های خانه هوشمند می‌توانند حسگرهای حرکتی، دوربین‌های نظارتی، قفل خودکار درها و سایر اقدامات امنیتی را در خانه شما ادغام کنند تا بتوانید قبل از عزیمت به سفر، تلفن همراه خود را بررسی کنید. از دستگاه فعال کنید. همچنین می‌توانید بر اساس زمانی که زنگ ساعت شما در طول روز به صدا در می‌آید، هشدارهای امنیتی را بر روی دستگاه‌های مختلف خود دریافت کنید و به شما امکان کنترل کامل بر فعالیت‌های خود در خانه یا هر جای دنیا را می‌دهد.

3- درب، پنجره، پرده و سایبان

با سیستم BMS امکان کنترل این دستگاه، نظارت بر وضعیت آن، صدور دستورات لازم در این زمینه و حتی استفاده از حسگر اثر انگشت یا کارت مغناطیسی علاوه بر ایجاد امنیت، دسته بندی و زمان بیشتر وجود دارد. همچنین کنترل دسترسی را پیاده سازی کرد که یکی از خصوصی ترین ویژگی های خانه هوشمند است.

4- سیستم­ های سرمایشی و گرمایشی (تهویه مطبوع)

سیستم های سرمایش و گرمایش، تجهیزات مرکزی و تجهیزات محلی، چیلرها، دیگ های آب گرم، پمپ های سیستم، برج های خنک کننده و غیره. ممکن است شامل تجهیزات مرکزی واقع در موتورخانه، مانند موتورخانه، و تجهیزات محلی مانند فن، چیلر و تهویه مطبوع وجود دارد.

از طریق سیستم BMS می توان تجهیزات مرکزی را از راه دور در زمان های مشخص روشن و خاموش کرد و با تغییر شرایط محیطی تغییرات لازم را انجام داد و همچنین سیستم می تواند دمای اتاق را به صورت هوشمند کنترل کند و در صورت عدم حضور افراد، تجهیزات را خاموش کند.

5- سیستم­ های صوتی و تصویری ، تجهیزات اداری

از مزایای خانه هوشمند امکان استفاده از یک آرشیو مرکزی صوتی است که می توان بوسیله ی آن یک موزیک دلخواه را انتخاب و یا جهت اجرای مراسم­ های مختلف حالت­ های از قبل تعریف شده را انتخاب و اجرا نمود و یا تجهیزات اداری را نیز از طریق این سیستم کنترل نمود.

یکی از مزیت های خانه هوشمند امکان استفاده از آرشیو صوتی مرکزی است که می توان از آن برای انتخاب موسیقی مورد علاقه یا انتخاب و اعمال حالت های از پیش تعیین شده برای انجام مراسم مختلف یا در نتیجه استفاده از تجهیزات اداری استفاده کرد.

6- کنترل سیستم ورود و خروج

برای ساختمان های اداری این سیستم می تواند ورود و خروج همه میهمانان را ضبط و حتی تصاویر آنها را ثبت کند و در ساختمان های مسکونی تصویر بازدید کننده بر روی صفحه نمایش به دست می آید و در صورت عدم وجود تصویر با زمان ورود.همچنین حتی در صورت وجود اینترنت، امکان ارتباط از راه دور با مهمان را فراهم می کند.

7- کنترل تأسیسات استخر، سونا و جکوزی

این سیستم می تواند به طور هوشمند تجهیزات را روشن و خاموش کند و کنترل های برنامه ریزی شده را روی دستگاه های تمیز کردن، دما و در صورت لزوم سایر عملکردها انجام دهد.

8- کنترل از راه دور تجهیزات خانه هوشمند

توانایی کنترل دستگاه های خانه هوشمند خود را از راه دور به هیچ عنوان بدیهی تلقی نکنید. فرض کنید یک روز تابستانی بسیار گرم است، می توانید دمای خانه را روی دمای دلخواه خود تنظیم کنید و قبل از رسیدن آن را خنک کنید. اگر در حالی که در خواربار فروشی هستید مشغول پختن شام هستید، می توانید وقتی به خانه رسیدید فر را از قبل گرم کنید. می‌توانید بررسی کنید که آیا چراغ‌ها را روشن گذاشته‌اید، چه کسی در خانه شما است، یا مطمئن شوید که تمام تجهیزات صوتی و تصویری خود را در زمانی که دور هستید خاموش کرده‌اید.

این سیستم از خطوط تلفن، پیام رسان ها و تلفن های مرکزی پشتیبانی می کند.

10- بهبود عملکرد دستگاه

خانه های هوشمند همچنین می توانند به عملکرد بهتر لوازم خانگی شما کمک کنند. تلویزیون هوشمند به شما کمک می کند برنامه ها و کانال های بهتری را برای پیدا کردن برنامه های مورد علاقه خود پیدا کنید. یک اجاق هوشمند به شما کمک می کند تا مرغ خود را بدون نگرانی در مورد پختن بیش از حد یا نیم پز، به خوبی بپزید. یک سینمای خانگی و سیستم صوتی هوشمند مدیریت مجموعه فیلم و موسیقی خود را در حین پذیرایی از مهمانانتان آسان می کند.

در نهایت، اتصال لوازم خانگی و سایر سیستم‌ها با فناوری خانه هوشمند، کارایی دستگاه شما را بهبود می‌بخشد و به طور کلی زندگی شما را بسیار آسان‌تر و راحت‌تر می‌کند!

11-افزایش بهره وری انرژی

بسته به نحوه استفاده از فناوری خانه هوشمند خود، می توانید دسترسی خود را به انرژی افزایش دهید. به عنوان مثال، می توانید گرمایش و سرمایش خانه خود را با یک دستگاه برنامه نویسی هوشمند کنترل کنید که تنظیمات و تنظیمات گرمایش را یاد می گیرد و سپس بهترین دستورالعمل های برق را در طول روز توصیه می کند.

چراغ‌ها و پرده‌های برقی را می‌توان طوری برنامه‌ریزی کرد که در عصر هنگام غروب خورشید تغییر کنند، یا می‌توان هنگام ورود یا خروج از اتاق، چراغ‌ها را خاموش و روشن کرد، بنابراین لازم نیست نگران اتلاف انرژی باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.